Fanu kalni ir Pamira-Alaja kalnu skaistākais rajons, kas nevilšus ar savu šarmu ievilina ceļotāju arvien dziļāk augstkalnos. Šis piedzīvojumu ceļojums vedīs mūs pa Pamira traktu - vienu no augstākajiem kalnu rajoniem pasaulē: gar dziļām aizām, stāvām klintīm, straujām kalnu upēm. Ceļā iepazīsim neatkārtojamo augstkalnu dabu un cilvēkus, kuru dzīvi vada skaudrie dabas apstākļi. Ceļojums sākas Tadžikistānas galvaspilsētā Dušanbe un noslēdzas Kirgizstānas pilsētā Oša. Lasīt vairāk
Ceļa posms no apdzīvotās vietas Mazar-e-Sharif Afganistānā līdz Ošai Kirgizstānā savulaik ir bijis Zīda ceļa daļa. Autoceļš M41 vijas pāri otrai visaugstākajai robežšķērsošanas vietai pasaulē - Akbaitala pārejai. Traktam ir vēl arī cits nosaukums, Heroīna lielceļš, pa kuru ik gadu cauri Tadžikistānai pārvieto ap 90 tonnas narkotiku. Tici, piedzīvojumu ceļojums ir kas tāds, kas ikvienu noliek ārpus ierastās komforta zonas un liek sajusties dzīvam.
Rādīt mazākIzbraukšana | Iebraukšana | Ilgums | Brīvas vietas | Cena | ||
---|---|---|---|---|---|---|
11.06.2020 | 25.06.2020 | 15 | Vairāk kā 6 | 2985 € |
Piezīmes:
Uldis Alksnis
Rīga – Dušanbe – Iskanderkula ezers – Kulikolona ezers – Pandžikenta – Kalaikhumba – Horoga – Iškašima – Langara – Bulunkula un Jašilkula ezeri – Aličura – Murgaba – Karakula ezers – Ļeņina virsotnes bāzes nometne – Oša – Rīga
12.30 pulcēšanās Rīgas lidostā. 14.25 – 16.10 lidojums Rīga – Maskava. 21.00 lidojums Maskava – Almati. Nakts lidmašīnā.
04.25 ielidosim Almati. 11.05 – 12.00 nākošais lidojums Almati – Dušanbe. Vietējais laiks – 2 stundas vairāk nekā mājās. Braucam uz viesnīcu. Pēc atpūtas īstais laiks iepirkties tirgū – ķirši, zemenes, lai veldzētu pavasara izsalkumu ar dienvidu augļiem. Neliela Dušanbe apskates ekskursija un drīz jau vakariņas. Nakts Dušanbe viesnīcā.
Ceļojumam divas daļas: pirmā – skanošie Fanu kalni ar kanjoniem, ezeriem, upēm, alpīnām pļavām; otra daļa – vesturiskais Pamira trakts un augstkalnu ainavas. Esam atpūtušies un varam doties piedzīvojumos pa pasaulē augstākajiem Pamira un vieniem no skaistākajiem pasaulē Fanu kalniem. Šodienas uzdevums - nokļūt Saritagā, no kuras sākas ceļi uz Fanu kalnos paslēptām vienreizējām dabas ainavām. Jau braucot turp, sajūsminās dabas veidotās gleznas ar kanjonu izgrebtām kalnu grēdām un dziļām ielejām. Dabas vienreizīgums atklāsies, jo sevišķi, izbraucot Anzoba tuneli un tuvojoties Iskanderkula ezeram. Pēcpusdienā dosimies pārgājienā gar upi, kuras krastus ieskauj stāvas kalnu nogāzes. Brokastis, pusdienas, vakariņas. Nakts homestay.
Vērojot kalnus un ielejās apmetušos ciemus, dzīvi neskartā dabā, turpinām doties augstāk kalnos – uz Artušas kempingu. Pusdienas un atkal ceļš zem kājām – šoreiz bez transporta. Cauri kadiķu zvilnājiem dodmies uz Čukurala ezeru. Brokastis, pusdienas,vakariņas. Nakts kempingā.
Pārgājiena sākuma daļā, taka vijas gar upi lēzeni uz augšu, līdz sasniegsim trīs ieleju krustpunktu. Turpinām gājienu pa taku līdz kalnu pārejai. No tās paveras brīnišķīga ainava uz ledāja klāto Čimtargas virsotni un alpīno Kulikalona ezeru tā pakājē. (5-6 st., 9 km, gājiens no 2372 m v.j.l. līdz 3557 m). Atgriežamies Artušas kempingā un braucam uz Pandžakentas pilsētu. Brokastis, pusdienas, vakariņas. Nakts viesnīcā.
Stundas brauciena attālumā pa kalnu ceļu, kur terasveida nogāzēs izkaisīti ciematiņi, sasniegsim pirmo no Septiņiem ezeriem. Pabūsim pie katra no ezeriem. Tie atšķiras ar ūdens krāsu, ko nosaka dominējošais minerāls. Pie septītā, ar nosaukumu – Hazor Čašma, baudīsim pusdienas un tad dosimies tālāk uz Dušanbe. Fanu kalnu aplis ir noslēdzies. Brokastis, pusdienas, vakariņas. Nakšņosim Dušanbe viesnīcā.
Esiet sveicināti, uzsākot ceļojuma otro daļu – pa Pamira traktu. Kad ieradīsimies Kalaikhumbā, tikai tad patiesi būsim Pamira kalnos, bet pa ceļam piestāsim 11. gadsimtā celtā Hulbuka pilī. No Kalaikhumbas mūsu ceļš aizvijas gar Pjandžas upi, kas ir robežupe starp Tadžikistānu un Afganistānu. Brokastis, pusdienas, vakariņas. Nakašņosim viesu mājā. (WC ārpus istabām).
Šodien brauksim pa ceļu, kur mūs ne tikai kārtīgi sakratīs, bet arī izšūpos. Ceļš pa Pjandžas upes krastu, vērojot kā otrpus upes dzīvo Afganistānas tadžiki. Neticami, bet Pjandžas upes krastos, sevišķi Horogā, kur līdz vakaram jānokļūst, var sastapt tadžikus ar gaišu ādas krāsu un zilām acīm. Ja Horogā atliks laiks, apmeklēsim tirgu un botānisko dārzu. Brokastis, pusdienas, vakariņas. Nakts viesnīcā Horogā. Beidzot WiFi!
No Horogas pa Pamira traktu dodamies uz Langaru. Pirmā pietura pie Garmčašmas karstajiem avotiem. Gatavībā jātur peldkostīmi un dvielis, jo par papildus maksu ir iespēja iegremdēties karstajos minerālavotos. Namadguti ciemā apskatīsim Khahkha cietoksni, kura vēsture aizsākas 3. gadsimtā. Vēl iespaidīgāks ir Jamčuna cietoksnis, kuru arī apmeklēsim. Pudienosim pie Bibi Fatimas karstajiem avotiem. Vietējās sievietes tic, ja peldas avotos, tas paaugstina sievietes auglību. Nākošā pieturvieta Sufi Muborakqadama muzejs un saules pulkstenis. Savukārt Vrangā var redzēt Budas pēdas nospiedumu akmenī. Brokastis, pusdienas, vakariņas. Nakts viesu mājā Langarā (WC ārpus numura).
Priekšā izaicinājums: pārgājiens Fr. Engelsa virsotnes rajonā. Kāpiens nav grūts, ar lēzenu pacēlumu, bet pietiekoši garš, lai nogurdinātu. Kāpjot uz augšu, visu laiku mūs pavadīs Hindikuša kalnu grēdas majestātiskie skati un sulīgi zaļā Pjandžas upes ieleja. Vēlāk atgriezīsimies lejā Langarā, kur nakšņosim viesumājā. Brokastis, pusdienas, vakariņas.
Atstājam zaļās ielejas aiz muguras, dosimies pāri Kargushi pārejai (4300 m), kur dominē iespaidīga klinšaina kalnu ainava. Pa ceļam uz Aličuru redzēsim divus augstkalnu ezerus, kas iegūluši starpkalnu ielejā. Tie ir: Jašilkuls un Bulunkuls. Brokastis, pusdienas, vakariņas. Nakts ļoti vienkāršā viesu mājā.
Austrumpamirs ir Tadžikistānas teritorija, bet pamatiedzīvotāji šeit kirgīzi. Gadsimtiem ilgi viņi piekopuši nomadu dzīves veidu. Joprojām daļa no viņiem dzīvo jurtās kalnos un lopi ganās vasaras ganībās. Ilgi paliks atmiņā iespaidīgas ainavas ar kirgīzu jurtām, aitu bariem, zirgiem un jakiem, kas klejo pa tuksnešaino augstkalnu plato. Murgaba. Tā atrodas plakankalnes centrā, kuru no visām pusēm ieskauj dučiem virsotņu, kuru galotnes sniedzas vairāk kā 6000 m augstumā. Tomēr arī šeit atrodams kāds suvenīru veikaliņš un vietējais tirgus. Pēc pusdienām dosimies pāri Akbaltala pārejai (4655 m) uz Pasaules jumta plašās un sausās teritorijas pērli - Karakula ezeru, kurš iegūlis milzīga nokrituša meteorīta veidotā ieplakā. Ģeoloģiski ezers ir fascinējošākā vieta uz zemeslodes. Pievakarā pastaiga pie ezera – neredzēta skaistuma piepildīta ainava pārspēs visas iepriekš iztēlē radītās vīzijas. Pie Karakula ezera nakšņosim viesu mājā. Brokastis, pusdienas, vakariņas (dalītas WC).
No Karakula ezera cauri Kirgizstānas - Tadžikistānas robežpunktam pirmā apdzīvotā vieta ir Sary Moghul, kur pusdienojam. Stundas brauciena attālumā atrodas Tulparkula ezers, kas atrodas Ļeņina smailes (7134 m) pakājē. Dodamies turp. Brokastis, vakariņas, pusdienas. Nakti pavadīsim tradicionālā jurtā. (4 cilvēki jurtā, nav dušas).
Izaicinājums ceļojuma beigās – priecājoties un jūsmojot par ledāju neaptveramo skaistumu, pakāpties baltu sniegu klātās Ļeņina smailes virzienā līdz Ceļotāju pārejai (4130 m). Pārgājiens turp – 3 stundas, atpakaļ – 2 stundas. Pēcpusdienā pārbrauciens uz Ošu. Tā ir laba iespēja apsvērt ceļojuma detaļas, pārdomāt un izdarīt secinājumus par lielām un mazām lietām savā dzīvē, par dzīvi kā skaistu piedzīvojumu un izaicinājumu. Brokastis, pusdienas, vakariņas. Nakts viesnīcā Ošā.
Transfērs uz lidostu. 05.30 – 07.10 lidojums Oša – Maskava. 09.15 – 10.55 Maskava – Rīga.
Piemaksa par vienvietīgu numuru: informācija būs maijā.
Ceļojumam nepieciešamie dokumenti:
Grupas sapulce: Jēkaba Ceļojumu birojā.
Ievērībai!
Izbraukšana | Piezīmes |
---|---|
11.06.2020 | Uldis Alksnis |