Porto Jaunajā gadā

Porto ir otra lielākā Portugāles pilsēta, kas izvietojusies līdzās Douru upes ietekai Atlantijas okeānā. Tā tiek dēvēta par Ziemeļportugāles galvaspilsētu, un no šī vārda ir cēlies visas valsts nosaukums. Porto tiek uzskatīta par vienu no senākajām cilvēku apdzīvotajām vietām Eiropā, un tās vēsturiskā daļa 1996. gadā tika iekļauta UNESCO pasaules vēsturiskā mantojuma sarakstā. Porto dzīvo ap 220 tūkstošiem iedzīvotāju, bet kopā ar urbanizētajām teritorijām – 1,3 miljoni.

Izbraukšana Iebraukšana Ilgums Brīvas vietas Cena
28.12.2018 02.01.2019 5 Vairāk kā 6 399 € Programma
REZERVĒT

Ceļojuma programma

28.12.2018: Rīga - Porto 05:05 - 7:30

02.01.2019: Porto - Rīga 02:10 - 08.15

Lidojums - 399 EUR

Lidojums + viesnīca - 649 EUR

Atļautais bagāžas apjoms: 6 kg rokas bagāža un 17 kg reģistrētā bagāža.

 1. diena, 28.12., piektdiena, Porto pilsētas ekskursija

09:00 no viesnīcas. Izcili ainaviskā novietojumā Douru upes grīvā, Portu vēsturiskais centrs – Ribeira – iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Apskates ekskursija ietvers Aliado Avēniju, pilsētas centrālo ielu, un Sao Bento dzelzceļa staciju, kuras iekštelpu sienas glezno milzīgi portugāļu flīžu (azulejos) zīmējumi. Netālu pilsētas ainavā izceļas Klerižuša baznīca un tās atsevišķi stāvošais tornis - Nikolau Nasoni projektētā būve. Tuvāk upes malai Ribeirai apskatīsim Sanfransisa baznīcu, kuras altāris, šķiet, ir būvēts no tīra zelta, kā arī Portu biržas namu un Portu katedrāli. Vilanovā de Gaijā (Portu piepilsētā, kas atrodas upes otrā krastā), ko ar Portu savieno slavenā Gustava Eifeļa projektētais tilts, būs iespēja ciemoties vienā no portvīna pagrabiem un degustēt portvīnu. Ekskursijas ilgums: aptuveni 4 stundas.

Cena: 35 EUR

Cenā iekļauts: transports, krieviski runājošs gids, portvīna degustācija

2. diena, 29.12., sestdiena, Gimaraeša, Braga, Viana du Koštelu

09:00 no viesnīcas. Šī ekskursija ved pa vietām, kas nozīmīgas visas Portugāles vēsturē. Gimaraeša ir portugāļu nācijas šūpulis un UNESCO pasaules mantojuma objekts. Gimaraešas pils bija pirmā Portugāles karaļa Dom Afonsu Henrikeša dzimtā vieta. Tās tuvumā atrodas Grāfu pils (15 gs). Pilsētas sirdi iezīmē Oliveiras laukums, kam vārdu devis vairākus simtus gadu sens olīvkoks tā centrā. Braga ir Portugāles garīgā galvaspilsēta. Bragas katedrālē apglabāti Portugāles pirmā karaļa Afonsu Henrikeša vecāki. Bragas tuvumā atrodas pasaulslavenā Bom Žesus baznīca, uz kuru ved pasakaini greznas itāļu neobaroka stilā izbūvētas kāpnes ar 17 kāpņu laukumiņiem, kurus grezno simboliskas strūklakas un Bībeles tēlu statujas. Nedaudz noplukušās un tajā pat laikā ārkārtīgi greznās kāpnes FlyMeAway prāt ir viens no skaistākajiem skatiem visā Portugālē. Viana du Kaštelu atrodas okeāna krastā pie pašas Spānijas robežas. Tās lepnums ir Santalučijas katedrāle, kas atrodas kalnā ar skatu pāri pilsētai un Atlantijas okeāna pludmalēm. Ekskursijas ilgums: aptuveni 8 stundas.

Cena: 70 EUR

Cenā iekļauts: transports, krieviski runājošs gids, ieejas maksa Gimaraešas Grāfu pilī, pusdienas (vīns un ūdens iekļauts cenā)

3. diena, 30.12., svētdiena, Douru ielejas ekskursija

09:00 no viesnīcas. Douru ieleja ir UNESCO pasaules mantojuma objekts tās ainaviskuma un vēsturiskās nozīmes dēļ. Ekskursijā baudīsim skaistus skatus uz upi, kas vijas cauri vīnogulāju terasēm. Apskatīsim Amaranti, kas ir mazs, jauks ciematiņš ar skatu uz upi. Ekskursijā iegriezīsimies Vilarealā, kur atrodas greznā Kasa de Mateuš - muiža ar dārziem, kur savas vasaras brīvdienas mēdza pavadīt Portugāles karaliskās ģimenes. Tā būvēta 18. gadsimta sākumā un to ieskauj dārzi baroka stilā. Peso da Reguā atkal sastapsimies ar Douru raksturīgo kultūrainavu, kur vīnogulāju terases pakāpeniski nolaižas līdz upes malai. Ekskursijas ilgums: aptuveni 8 stundas.

Cena: 75 EUR
Cenā iekļauts: transports, krieviski runājošs gids, ieejas maksa Casa de Mateus dārzos un pusdienas (vīns un ūdens iekļauts cenā)

4. diena, 31.12., pirmdiena, Ekskursija uz Kuimbru

09:00 no viesnīcas. Pilnas dienas ekskursiju iesāksim ar Busaku Nacionālā parka apmeklējumu, kas ir mājvieta ap 700 dažādu augu sugām no visas pasaules un kas pazīstams kā slavenākais Portugāles parks. Tā centrā atrodas manuelīnu stilā būvētā bijusī karaliskā vasaras rezidence, kurā tagad izvietojusies luksus viesnīca. Tālāk mūsu ceļš vedīs uz Kuimbru – vienu no vecākajām universitātes pilsētām Eiropā. Kuimbrā apskatīsim universitāti un pilsētas centru ar galvenajiem apskates objektiem - veco katedrāli un Santa Kružas klosteri. Ekskursijas ilgums: aptuveni 8 stundas. 

Cena: 75 EUR
Cenā iekļauts: transports, ieejas maksa Kuimbras universitātē, krieviski runājoša gida pakalpojumi un pusdienas (vīns un ūdens iekļauts cenā)

5. diena, 01.01., otrdiena, brīva diena porto

Ko apskatīt:

Porto tilti 

Porto ir pazīstama ar saviem tiltiem pār Douru upi, no kuriem slavenākais ir Eifeļa projektētais Donas Marijas dzelzceļa tilts, kura dzelzs konstrukcijām raksturīgs ievērojamā inženiera rokraksts. Tilts tika uzbūvēts pirms slavenākā Parīzes torņa. 

Vecpilsēta 

Porto vēsturiskajā centrā saglabājušās daudzas celtnes – it īpaši sakrāla rakstura, kuru dekorējumos atrodami grezni barokālā stila greznojumi. Zeltā rotātas ir Sao Francisco un Santa Clara baznīcas.  Porto katedrāle, savukārt, ir viens no vecākajiem un nozīmīgākajiem romāņu arhitektūras pieminekļiem Portugālē.  Vecpilsētā atrodami gandrīz visu arhitektūras stilu paraugi, taču ceļotājam visinteresantākās būs šaurās, tieši Portugālei raksturīgās ieliņas, ar tām pāri pārvilktajām auklām, uz kurām žāvējas veļa, vai arī koši krāsotās mājas pašā Douru krastā, kuras var vērot no kuģīša klāja, kas lēnām slīd pa straumi pretī Atlantijas okeānam.  Cais da Ribeira ir vēsturisks, tūristu iemīļotākais rajons pie Douru upes, kur iemalkojot portvīnu kādā no daudzajām kafejnīcām, vislabāk būs sajūtama šīs harizmātiskās viduslaiku pilsētas burvība. 

Kristāla pils dārzi 

Brīnišķīgs ainavu parks pilsētas centrā, kurā dominē milzīgs paviljons ar telpu koncertiem vai sporta pasākumiem. To ieskauj ezers, krāšņas puķu dobes un te savvaļā pastaigājas pāvi. 

Kuimbra (Coimbra) 

Pēc vēsturiskā nozīmīguma un romantiskās pievilcības, Kuimbra atpaliek vienīgi no Lisabonas un Porto. Tās senlaicīgās ēkas ir piekļāvušās kalna nogāzei, kas slejas pāri Mondegu upes līkumiem.  Kuimbras dzīvi vislielākā mērā ietekmē universitāte, kas ir viena no vecākajām augstākajām mācību iestādēm pasaulē. Tā savas durvis pirmajiem studentiem vēra 1290. gadā. Mūsdienās šeit mācās ap 70 pasaules valstu pārstāvju un universitātē atrodas viena no iespaidīgākajām bibliotēkām Portugālē. 

Tomēr Kuimbra ceļotājam piedāvā apskatīt ne tikai universitāti ar tās iespaidīgajiem svētkiem un nakts dzīvi. Kā visās Portugāles pilsētās, viduslaiku arhitektūras meistardarbi te vērojami galvenokārt baznīcās. Kuimbrā tās ir divas katedrāles – Jaunā (17.gs) un Vecā (1170. g.), kā arī manuelīnu stilā būvētā Santa Cruz.  Kuimbrā atrodas lielākais Portugāles botāniskais dārzs, kas izveidots 18. gs. un ar savu terasveidīgo uzbūvi un eksotiskajiem augiem ir viens no skaistākajiem Eiropā. Pilsētā atrodas arī Portugal dos Pequenitos- jeb Portugāle miniatūrā, kurā apskatāma interesantāko ēku kolekcija no visas valsts.  Romantikas cienītājiem jāapmeklē Quinta das Lagrimas – mūsdienās viesnīca ar brīnišķīgiem dārziem, bet pirmsākumos karaliskās ģimenes medību muiža, ar kuru saistās stāsts par Portugāles Romeo un Džuljetu. 

Braga 

Pilsēta ir slavena ar savām vēsturiskajām celtnēm, pieminekļiem, dārziem un strūklakām, bet galvenokārt Braga pazīstama kā svarīgs reliģisks centrs, uz kurieni svētceļotāji devušies jau no 12. gadsimta. Tajos laikos, kā Portugāles arhibīskapa mītnes vieta, tā bija visas valsts reliģiskā galvaspilsēta. Bet arī pirms Portugāles valstiskuma izveidošanās, Bragai bija nepārvērtējama loma, kā Ibērijas pussalas ziemeļrietumu administratīvajam centram.  Bragā apskatāma 12. gs. Katedrāle un virkne citu baznīcu un reliģiska rakstura pieminekļu, bet galvenais arhitektūras šedevrs ir Bom Jesus baznīca ar brīnišķīgām, ar apustuļu statujām un citiem ticības simboliem smalki greznotām kāpnēm uz to. 

Gimaraeša (Guimaraes) 

Pilsēta tiek uzskatīta par mūsdienu Portugāles dzimšanas vietu. Šeit dzimis pirmais Portugāles karalis Dom Alfonso Henriques, kurš pilsētu pasludināja par galvaspilsētu. Pateicoties viņa pūlēm 1143. gadā Spānija atzina Portugāli kā atsevišķu karaļvalsti. Pilsētā jāapskata 10. gs. karaļa pils ar 8 torņiem un nocietinājumiem, atsevišķas skaistas baznīcas, bet galvenokārt, jāizjūt tās elpa, kur viduslaiku slavenā pagātne savijusies ar mūsdienu moderno pasauli. 

Vila Real 

Tras- o Montes provinces galvaspilsēta atrodas divu upju sateces vietā un ir kā sala apkārtējo lauku klusuma jūrā.  Šeit dzimis pazīstamais D. Cao, kurš 1482. gadā atklāja Kongo upi.  Pilsēta no senseniem laikiem ir bijusi populāra vasaras mītņu vieta pazīstamām portugāļu personām, tai skaitā karaliskajai ģimenei, kurai piederošo Palacio do Mateus projektēja itāļu arhitekts Nicola Nasoni. Ar barokāli greznu fasādi, krāšņi rotātām kāpnēm, statujām rotātu jumtu grezna dārza vidū, pils tiek uzskatīta par vienu no labākajām karaliskajām lauku mājām Eiropā.  Pilsētā jāapskata arī 15. gs. būvētā gotiskā katedrāle, baroka Sv. Pedru baznīca un N. Nasoni projektētā Jaunā kapela. 

Viana du Kaštilu (Viana do Castelo) 

Viana du Kaštilu bieži tiek raksturota kā pilsēta starp jūru, upi un kalniem. Tā atrodas pie Limas upes grīvas pašā Atlantijas okeāna krastā. Skaistie skati, gan uz okeāna plašumiem, gan uz zaļajiem pauguriem visapkārt tai, vienmēr pievilkuši atpūtniekus un tūristus. Iemīļotas ir arī zeltainās pludmales, kā arī daudzās liecības par pilsētas slaveno pagātni un nozīmīgumu Lielo Atklājumu laikmetā.  Pilsētas centru veido elegantais Republikas laukums ar 16. gs. darinātu strūklaku tā centrā, kam visapkārt izvietojušās senākās un nozīmīgākās celtnes – Misericordia baznīca un 16. gs. sākumā būvētā pilsētas domes ēka.  Netālu atrodas arī Santjagu du Barru pils ar nocietinājuma vaļņiem un Matriša baznīca ar diviem torņiem, apgleznotiem griestiem un ar roku rotātu flīžu kolekciju.  Mazliet ārpus pilsētas Santa Lučijas kalnā atrodas ne vien šai svētajai veltīta bazilika un seno ķeltu un ibēriešu apmetnes paliekas, bet arī viens no Portugāles labākajiem skatu punktiem, kur nekas neaizsedz mazliet vientulīgo, bet pārsteidzoši plašo horizontu. 

Amarante 

Pilsētas nosaukuma pamatu veido portugāļu darbības vārds „mīlēt”. Iespējams, ka tas saistīts ar Amarantes maģisko pievilcību, lepojoties ar tornīšiem rotātām ēkām, Tamigas upē slīgstošajiem koku zariem un to, ka pilsēta atrodas Portugāles bagātajā Miņu reģionā, kur tiek audzētas vīnogas vienīgajam pasaulē Zaļajam vīnam.  Pilsētas galvenā baznīca un klosteris nes Sv. Gonsalu vārdu, kurš 12. gs. bija pazīstams ar slimo dziedināšanu.  Amarantē dzimis arī viens no pirmajiem un ievērojamākajiem Portugāles māksliniekiem – Amadeu de Sousa Kardosu, kurš savas īsās dzīves laikā paspēja radīt starptautiski atzītus kubisma stilā veidotus gleznojumus, kuru kolekcija apskatāma ne vien vietējā muzejā, bet arī Parīzes mākslas galerijās.

Papildus informācija

Viesnīca

Hotel Black Tulip 4* Viesnīca izvietojusies Vila Nova de Gaia – 10 min brauciena ar metro attālumā no Portu pilsētas centra. Netālu atrodas pazīstamais spāņu lielveikals El Corte Inglez, kā arī slavenie portvīna pagrabi. Mūsdienīgā viesnīca piedāvā gaišas istabas ar apkuri, gaisa kondicionieri, satelīt TV, WI-FI, seifu, minibāru un fēnu. Brokastu bufete un vakariņas tiek piedāvātas restorānā, bet dzērieni pieejami bārā. Noīrēto automašīnu var novietot bezmaksas stāvvietā.

VĒSTURE

Pirmās vēsturiskās liecības arheoloģiskajos izrakumos datējamas ar 4. gs. p. Kr., kad romieši bija okupējuši Ibērijas pussalu. Tad Porto tika izmantota kā ļoti svarīga tirdzniecības osta un tranzīta mezgls starp Lisabonu un Bragu, kas atrodas pašos Portugāles ziemeļos. 

711. gadā Ibērijas pussala nonāca arābu kontrolē un pagāja gandrīz 150 gadi līdz šīs zemes no mauriem atbrīvoja Vimara Peress, kristiešu karotājs no Portugāles ziemeļiem un Astūrijas karaļa vasalis Alfonss III.  Pēc arābu padzīšanas Peress 868. gadā šajā teritorijā nodibināja pirmo Portugāles grāfisti, kas kļuva par aizsākumu valsts izveidei. 1387. gadā Porto salaulājās Portugāles valdnieks Džons I ar Anglijas karaļa Edvarda III mazmeitu Lankasteras Filipu, tādējādi aizsākot visvecāko militāro aliansi pasaulē. 

14. un 15. gs. lielu nozīmi ieguva Porto kuģu būvētavas, kuru darinājumi tika izmantoti slavenāko valsts vēstures lappušu – t.s. Atklājumu laikmeta laikā. No Porto 15. gs. kuģi devās iekarot mauru pilsētu Seutu Marokas teritorijā un izpētīt Āfrikas rietumu piekrasti. 

1703. gadā tika noslēgts Anglijas un Portugāles tirdzniecības līgums, kurā galvenā loma tika dota Douru upes ielejā darinātajam stiprinātajam vīnam, kuru eksportēja uz Angliju. Pēc vīna sagatavošanas, tas tika transportēts uz Porto un ilgstoši šeit uzglabāts, lai uzlabotu tā garšas īpatnības un vēlāk kuģos aizvestu uz Angliju. No Anglijas tas izplatījās sākumā uz tās kolonijām un vēlāk citur pasaulē, tādējādi kļūdams par vienu no pazīstamākajām portugāļu precēm, kas nes Porto pilsētas vārdu. 

19. gs. Porto kļuva pazīstama kā „neuzvaramā jeb neskartā pilsēta” – pie tās robežām tika sakauts Napoleona karaspēks, pēc tam tā sacēlās pret angļu klātbūtni un vēlāk – bija pirmajās cīnītāju rindās pret Portugāles karaļu absolūto varu. Porto iedzīvotāju nepakļāvība bija viens no svarīgajiem aspektiem cīņā, kas gala rezultātā noveda pie Portugāles republikas izveidošanās 1910. gadā. 

Ekonomika 

Porto vienmēr visā ir sacentusies ar Lisabonu. Arī ekonomika nav izņēmums, it īpaši izdevīgā ģeogrāfiskā izvietojuma dēļ. Tā kā Porto ir nozīmīgākā pilsēta Portugāles industrializētajā ziemeļrietumu daļā, šeit izvietojušies daudzu lielāko Portugāles uzņēmumu biroji. Porto ir mājvieta vienai no svarīgākajām Portugāles fondu biržām, populārākās portugāļu avīzes redakcijai, lielākajam dabas gāzes eksporta un izplatīšanas uzņēmumam, u.c. 

Nedrīkst nepieminēt arī slaveno portvīnu, kas joprojām tiek uzglabāts Porto vīna pagrabu milzīgajās mucās un pēc tam – ar patinējumu klātajās pudelēs.  No Porto ostas jau sākot ar Viduslaikiem tika eksportēti ne tikai elegantie stiprinātie deserta vīni, bet arī cita Douru upes ielejā novāktā lauksaimniecības produkcija – žāvētie augļi, rieksti un olīveļļa. 

Papildus informācija par ceļojumu:

Ceļojums piemērots: visiem, kam patīk redzēt krāšņus dabasskatus un īpatnēju, tikai Portugālei raksturīgu arhitektūru, baudīt labus ēdienus un lieliskus vīnus, klausīties skumjus fadu dziedājumus, kā arī izjust kādreiz varenas impērijas bijušo spožumu.  

Gaisa temperatūra: ap 14C-17C dienā, ap 10C naktī 

Ūdens temperatūra: 12C 

Laikapstākļi: īslaicīga lietus iespējamība 50%, vējains 

Jāņem līdz: ērti apavi, vēja un ūdensnecaurlaidīgu, siltu apģērbu/lietussargu 

Laika starpība ar Latviju: 2 stundas

Porto Jaunajā gadā (ar FlyMeAway)

Priekšstatījums
Attēliem galerijā ir ilustratīva nozīme, tie var neatspoguļot precīzu ceļojuma maršrutu.