Kaboverde jeb Zaļā raga salas

Bultas kontūrai līdzīgā salu valsts Kaboverdes Republika atrodas Atlantijas okeāna dienvidaustrumos, 800 km uz dienvidiem no Kanāriju salām. Masu tūrisma nesabojāts, tropiskā klimata, saules un siltā okeāna ūdens lutināts, arhipelāgs kļūst arvien iekārojamāks galamērķis arī tiem, kas „ visu jau ir redzējuši un visur bijuši”. Kaboverde ir viens no četriem tā sauktajiem Makaronēzijas arhipelāgiem, kas atrodas uz Rietumiem no Gibraltāra un kuriem senie grieķi devuši nosaukumu „ laimīgās jeb svētlaimes salas”. Lasīt vairāk

Izbraukšana Iebraukšana Ilgums Brīvas vietas Cena
30.12.2017 04.01.2018 6 Vairāk kā 6 799 € Programma
REZERVĒT

Ceļojuma programma

30.12.2017: Rīga - Kaboverde (Sau Visente - tehniskā nosēšanās Faru) 01:15 - 08:10

04.01.2017: Kaboverde - Rīga (Sau Visente - tehniskā nosēšanās Tenerifē) 17:30 - 05:50

Lidojums - 799 EUR

Lidojums + viesnīca - 1099 EUR

Piemaksa par vienvietīgu numuriņu - 115 EUR

Atļautais bagāžas apjoms: 6 kg rokas bagāža un 13 kg reģistrētā bagāža.

Kaboverdes vīza ir iekļauta aviobiļetes cenā. Pēc rezervācijas veikšanas lūgums atsūtīt pases kopiju uz info@jekaba.lv.

1. DIENA, 30.12. sestDIENA, KULTŪRAS PROGRAMMA - MŪSU MINDELU

08:10 no lidostas transfers uz viesnīcu.
10:00 no viesnīcas.
Šīs ekskursijas laikā izstaigāsim vēlreiz Mindelu pilsētas centru un iegriezīsimies mākslas un amatniecības muzejā un Mindelu kultūras centrā. Apskatīsim māju, kurā dzīvoja „baskājainā dīva” Cezārija Evora. Pēc tam dosimies uz darbnīcu, kur mums parādīs stīgu instrumentu izgatavošanas procesu un sniegs nelielu koncertu. Apstāsimies arī salas metereloģiskajā stacijā, no kuras paveras lieliska panorāma uz līci un pilsētu. Ekskursijas noslēgumā - pusdienas. Ekskursijas ilgums aptuveni 4 - 5 stundas.

Cena: 55 €

Cenā iekļauts: transports, gida pakalpojumi, pusdienas un ieejas maksa stīgu instrumentu izgatavošanas darbnīcā.

2. DIENA, 31.12. svētDIENA, SAU VISENTES SALAS UN TĀS GALVASPILSĒTAS MINDELU APSKATES EKSKURSIJA

9:00 no viesnīcas.

Pilnas dienas ekskursijas laikā vispirms apstāsimies skatu laukumā Fortim, no kura paveras panorāma, kas ietver līci un Mindelu pilsētu. Tālāk dosimies apskatīt municipālo un zivju tirgu un Zvaigznes laukumu. Turpinājumā brauksim uz nelielu zveinieku ciematu Kaļau, kas atrodas salas austrumos, izdzisuša vulkāna krāteri un Praia Grande – brīnišķīgu pludmali, kas stiepjas vairāku kilometru garumā. Pēc pusdienām dosimies apskatīt salas dabas parku, kurā iekļauta Sau Vicentes augstākā virsotne Monte Verde. Pēc tam apmeklēsim Baia das Gatas ( jeb Kaķeņu līci), kur varēs nopeldēties. Atpakaļceļā uz viesnīcu izbrauksim caur interesantu zvejniekciemu Salamansa. Ekskursijas ilgums aptuveni 8 stundas.

Cena: 55 €

Cenā iekļauts: transports, gida pakalpojumi, pusdienas.

3. DIENA, 01.01. pirmDIENa

Brīva diena.

4. diena, 02.01. otrdiena, EKSKURSIJA UZ SANTU ANTAU SALAS ZIEMEĻAUSTRUMIEM

07:15 no viesnīcas.
08:00 izbraukšana ar kuģi uz Santu Antau salu.

Pēc ierašanās Portu Novu, ar minibusiem dosimies izpētīt salas ziemeļaustrumus. Dosimies augšup kalnos apskatīt vulkānu Kova, Krusta smaili un fotografēt pasakaino skatu pāri Paula ielejai. Izbraucot cauri zaļām ielejām un vērojot tropu dabu nonāksim ciematiņā Paul, kur ieturēsim pusdienas. Pēc tam sekos citu šajā salas daļā esošo ciematu – Ribeira Grande, Ponta do Sol, Fontaiņas apskate. Pēc atgriešanās Portu Novu, ar kuģi dosimies atpakaļ uz Sau Visentes salu.  Atgriešanās laiks viesnīcā: ap 18.00 - 18.30.

Cena: 69 €

Cenā iekļauts: transports- minibuss un kuģa biļetes, gida pakalpojumi, pusdienas.

5. DIENA, 03.01. trešDIENA, EKSKURSIJA UZ SANTU ANTAU SALAS DIENVIDRIETUMIEM

07:15 no viesnīcas
08:00 kuģis izbrauc uz Santo Antao salu

Šīs ekskursijas laikā apskatīsim Santo Antao salas dienvidrietumu daļu. Pēc izkāpšanas Portu Novu ostā, vispirms apskatīsim pozolana – jeb vulkānisko izmešu depozītus, kurus izmanto cementa rūpniecībā. Tālāk dosimies uz Lažeduš, kurā tiek realizēts lauksaimniecības attīstības projekts. Te mums būs iespēja apmeklēt vietējo veikalu, kurā mūs pacienās ar Kaboverdes tipiskajiem produktiem. Pēc tam brauksim rietumu virzienā uz Pīļu strauta ieleju, kuru iekļauj gandrīz vertikālas klintis kā arī Altu Mira ieleju. Netālu atrodas visaugstākā salas virsotne Tope de Koroa (1980m). Pēc pusdienām, apskatīsim Ribeira da Kruž, kur lauksaimniecisko ražošanu ievērojami uzlaboja irrigācijas sistēmas izveidošana. Ekskursijas noslēgumā atgriezīsimies Portu Novu un ar kuģi dosimies atpakaļ uz viesnīcu Sau Visentes salā.

Atgriešanās laiks viesnīcā: ap 18.00 - 18.30.

Cena: 69 € 

Cenā iekļauts: kuģa biļete, minibuss, gida pakalpojumi un pusdienas

Mindelu naktī

20:00 došanās kājām no viesnīcas. Tipiska Kaboverdes restorāna apmeklējums. Ekskursijas ilgums aptuveni 2 stundas.
Cena: 37 €
Cenā iekļauts: vakariņas ar muzikāliem priekšnesumiem.

6. DIENA, 04.01. ceturtDIENA

15:00 transfers uz lidostu.

Papildus informācija

Viesnīca

HOTEL OASIS PORTO GRANDE 4***

Viesnīca atrodas Mindelo pilsētas centrā pie galvenā laukuma. Pilsētas pludmale atrodas apmēram 150 m attālumā. Viesnīcas trīs stāvos izvietotas plašas istabas ar balkonu uz laukuma pusi vai dārzu ar peldbaseinu. Tajās viesu ērtībām pieejams: gaisa kondicionieris, TV, fēns, minibārs, seifs, bezmaksas WI-FI. Viesiem līdz jāņem vai jānopērk vietējā veikalā dušas želeja un kodicionieris matiem. Viesnīcā nav lifta, bet tās darbinieki palīdz viesu bagāžu nogādāt līdz istabām. 
Brokastis un vakariņas var nobaudīt viesnīcas divos restorānos, bet dzērienus – bārā. 
Viesnīcā pieejama arī fitnesa zāle, nedēļas nogalē notiek diskotēkas un koncerti. 
Noīrēto automašīnu var atstāt turpat uz ielas viesnīcas priekšā.

Vēsture

Lielo atklājumu laikā neapdzīvotas Zaļā raga salas atklāja portugāļu jūrasbraucēji, kuri 14. gadsimta vidū, karaļa Henrija Jūrasbraucēja sūtīti, devās uz Āfrikas rietumu piekrasti. Interesanti, ka lielai daļai salu nosaukumi doti pēc atklāšanas dienas svēto aizbildņu vārdiem. 
1461. gadā pirmā pastāvīgā apmetne tika nodibināta Santjagu un tā kļuva par pirmo pastāvīgo eiropiešu aizjūras koloniju uz dienvidiem no Sahāras tuksneša. Salu atrašanās vieta bija ideāla vergu tirdzniecībai, kā arī kuģu pieturas vietai, ja tos vajadzēja remontēt vai arī papildināt pārtikas krājumus. 
Arhipelāgu savulaik apmeklēja arī Čarlzs Darvins. 
1975. gadā Kaboverde ieguva neatkarību no Portugāles un tā sadūrās ar smagu ekonomisko situāciju. Bezdarbs strauji pieauga un valstī sākās masveida emigrācija. Pašlaik salās dzīvo mazāk iedzīvotāju nekā mīt ārpus tās.

Ekonomika

Kaboverdes ekonomika galvenokārt balstās uz pakalpojumu sfēru un tūrismu, kas straujāk attīstas tikai pēdējos gados. Valstij diemžēl nav nekādu derīgo izrakteņu izņemot sāls, kaļķakmens un vulkāniskie pelni, kurus izmanto cementa ražošanā. Arī lauksaimniecisko produktu ražošana nelielos apmēros tiek veikta tikai uz piecām no apdzīvotajām salām un apmēram 90% nepieciešamā pārtika tiek importēta. Lai arī 35% arhipelāga iedzīvotāju dzīvo lauku apvidos, lauksaimniecības un zvejniecības daļa veido tikai 9% no valsts kopprodukta. Toties 20% no valstī saņemtās un apgrozāmās naudas nāk no emigrācijā dzīvojošajiem tautiešiem, kuri cenšas atvieglot savu dzimtenē palikušo ģimeņu dzīvi. 
Kaboverde ir Āfrikas „teicamniece”, tā iestājusies Pasaules Tirdzniecības organizācijā, samazinājusi bezdarbu, tās kopprodukts pārsniedz šī reģiona valstu kopprodukta līmeni, tā pieder pie valstīm, kuras visvairāk izmanto atjaunojamo enerģiju – vēja elektrostacijas ir uzbūvētas uz četrām salām un saražo 30% valstī patērēto elektroenerģiju, ārvalstu investori ir uzcēluši vairākas rūpnīcas, kas atsāļo okeāna ūdeni. Kaboverdes iedzīvotāji ir ar visaugstāko izgītības līmeni Āfrikas kontinentā ( pēc Dienvidāfrikas Republikas ). Un vēl- Transparency International korupcijas uztveres indeksa tabulā 2014. gadā Kaboverde ierindojas vienu vietu virs Latvijas

Kas jāredz:

SAU VISENTE

Sau Visente ir viena no tā saucamajām pretvēja salām, kas sakārtojušās rindā arhipelāga ziemeļos. Tā klāta nelielām kalnu grēdām un sarkanbrūnām smiltīm. Tikai retums acis var atpūsties pie pazemu akāciju vai alveju zaļuma, kas ilgstošā sausuma periodā arī pieņem tuksneša augiem raksturīgo aizsargkrāsu un piemērojas apkārtējai videi. 
Klimats salā ir ekstremāli sauss – nereti te ir tikai pāris lietainu dienu gadā. Salas augstākā virsotne Monte Verde (750m) parasti ir ietinusies nelielā migliņā un, kondensāts nedaudz samitrina izkaltušo kalnu, ļaujot vārgai zālītei izspraukties no sausās zemes. No kalna virsotnes paveras plašs skats uz salu un lielisko Portu Grandes līci ( patiesībā, vulkāna krāteri), kura krastā izvietojusies salas galvaspilsēta Mindelu. 
Sau Visentē, tāpat kā citas Kaboverdes arhipelāga salās, var doties uz kādu nomaļu pludmali, kur peldēties vai pavadīt līdz jūrai kādu nomaldījušos bruņurupucēnu vai arī nodarboties ar vindsērfingu. Taču galvenais salas pievilcības objekts ir galvaspilsēta Mindelu, kurā dzīvo ap 90% salinieku. Tā atzīta par Kaboverdes kultūras centru un kā nu ne – te dzimusi, nabadzībā dzīvojusi, līdz neparasto talantu nejauši atklāja portugāļu talantu mednieks, un mirusi „baskājainā dīva” un mournu karaliene Sezārija Evora. Šeit viņas māja, ko dīva varēja atļauties uzbūvēt tikai vecumdienās gaida, kad Kaboverdes valdība tajā atklās sen apsolīto muzeju. 
Mournas – liriskas, pārsvarā lēna tempa melodijas ar kaisles pilniem tekstiem - radušās jau 19 gadsimta beigās, kad tās dziedāja portugāļu ģitāras pavadībā. Tās fokusējas uz mīlestību, sievietes idealizēšanu un ilgām pēc pagājušā un dzimtenes. Kaboverdes valdība veic nepieciešamās formalitātes, lai mournas iekļautu UNESCO pasaules kultūrvēsturiskā mantojuma sarakstā, bet pagaidām, arī bez to oficiālas atzīšanas par tieši Kaboverdes raksturīgāko kultūras sastāvdaļu un vērtību, tās var siltajos tropu vakaros noklausītie kādā no pavisam neievērojamiem galvaspilsētas krodziņiem.

SANTU ANTAU

Kaimiņu sala Santu Antau, kas kardināli atšķiras no Sau Visentes, atrodas stundas brauciena ar kuģi attālumā pāri Portu Grandes līcim. 
Pietauvojoties vietējā ostā un vērojot nedaudz nomācošos izkaltušos paugurus, nevienam pat prātā nevar ienākt, ka šī ainava turpinās tikai līdz pirmajai kalnu pārejai. Tālāk skatienam paveraras ainava, kura varētu būt iedvesmojusi Žilu Vernu, kad viņš rakstīja savu romānu „Noslēpumu sala”. Asas klintis mijas ar dziļām ielejām pa kurām vijas strauti. Visapkārt tropiska audzelība – banānkoki, mango, papaijas, maizes koki, kafijas krūmi, cukurniedres, no kurām tiek gatavota salas galvenā eksportprece – rums. Klinšu piekājēs kāpelē kazas un pa kādai kārnai govij. 
Īpaši jāizceļ brauciens no ostas Portu Novu līdz apdzīvotajai vietai Ribeirai Grande – dramatiskās ainavas liks aizrauties elpai. Šeit sala noslēdzas ar mežonīgām, stāvām klintīm pa kurām ved kārtējais bruģētais ceļš, uz kura vieta ir tikai vienai automašīnai... 
Lielākā daļa Santu Antau iedzīvotāju mitinās salas ziemeļu un austrumu piekrastē, kur atrodas apdzīvotās vietas Ribeira Grande- salas galvaspilsēta, Ponta del Sol, un citas. 
Salas rietumiem raksturīgu sliktāki ceļi un mazāk apdzīvotu vietu, tomēr te no senseniem laikiem tika izmantota vienīgā labā, dabas izveidotā osta –Tarrafal, zaļumu ieskauta un klinšu aizsargāta, kas gan atrodas patālu no niecīgajiem lauksaimnieciskajiem sējumiem, kas piekļaujas iedzīvotāju mitekļiem. 
Vietējā leģenda vēstī, ka tad, kad Dievs pabeidzis pasaules radīšanu, apmierināti sasitis kopā plaukstas, no tām jūrā nemanīti iekritušas dažas drupačas, kas tad arī ir Kaboverdes salas. Jāsaka, ka, lai arī drupačas no Dieva rokām nokritušas vienlaicīgi, katrai sala ir atšķirīga un katrai ir savs stāsts un brīnumi, ko redzēt, ja ceļotājs grib sākt iepazīt Āfriku.

KAS JĀŅEM VĒRĀ

Ceļojums piemērots visiem, kurus interesē atklāt un izpētīt jaunas valstis citā kontinentā ārpus Eiropas, tiem, kuri spēj samierināties ar citas mentalitātes cilvēku izpratni par komfortu, kārtību un precizitāti, tiem, kuri atvērti visam neierastajam un neparastajam, kā arī tiem, kas vēlas baudīt tropu sauli un okeāna silto ūdeni novembrī.

Kaboverde salīdzinājumā ar citām Āfrikas kontinenta tropiskā klimata valstīm ir drošs galamērķis – bez bīstamiem dzīvniekiem un kukaiņiem, bez lipīgām slimībām (kaut gan ieteicams lietot veikalā pirktu ūdeni pudelēs!) un bez augsta noziedzības līmeņa (maciņi tomēr jāsargā!).

Gaisa temperatūra: 26-29C dienā, 20-22C naktī
Ūdens temperatūra: 24-26C
Laikapstākļi: apmēram 7 saulainas stundas katru dienu, no rīta dūmaka, kas ap pusdienlaiku izklīst, lietus iespējamība 4%, diezgan vējains

Jāņem līdz: peldkostīms, dvielis pludmalei, līdzekļi pret UV starojumu, galvassega, saules brilles, viegla jaciņa vakara pastaigām, virsjaka un sporta apavi, ja plānots piedalīties ekskursijās Sau Antao salas kalnos, ūdens pudele nododamajā bagāžā pirmajam brīdim uz salas, pretodu līdzeklis tiem, kas brauc ekskursijā uz Santjago salu.

Zvanīt no Kaboverdes uz Latviju ir ļoti dārgi (apm. 5€/min) – bez ārkārtīgas nepieciešamības neiesakām! Lētāk ir iegādāties vietējo priekšapmaksas SIM karti un zvanīt no Kaboverdes numura.

Elektrība: 220V – nav nepieciešams pārveidotājs/adapteris

Laika starpība: 3 stundas

Valūta: Kaboverdes escudo (CVE), oficiālais kurss 1€= 110 CVE, var norēķināties arī ar euro. Visērtāk ņemt līdz euro nelielas nominācijas naudas zīmēs. Vietējo valūtu var izņemt arī bankomātā ( viens no tiem atrodas Mindelo centrālajā laukumā)

Dāvanā mājuppalicējiem var atvest: Fogu salā audzēto kafiju vai vīnu, Santu Antau salas cukurniedru rumu, vietējo daiļamatnieku darinājumus ( kas gan, lielākoties, ir diezgan pašdarbnieciski).

Nolīgstot taksometru, labāk jau pirms iekāpšanas vienoties par brauciena cenu. Jārēķinās ar amatpersonu ārkārtīgo gausumu lidostā un saņemot vīzas.

ATCERIES, KA...

  • Līdz jābūt pasei ar derīguma termiņu vismaz 6 mēneši pēc ceļojuma pēdējās dienas un brīvu lapu Kaboverdes vīzu iespiešanai;
  • Peldoties okeānā, jāņem vērā spēcīgas zemūdens straumes, tāpēc jāievēro piesardzība. Mazus bērnus nedrīkst atstāt vienus rotaļāties pludmalē, tuvu okeānam.

Kaboverde jeb Zaļā raga salas (ar FlyMeAway)

Priekšstatījums
Attēliem galerijā ir ilustratīva nozīme, tie var neatspoguļot precīzu ceļojuma maršrutu.